Logowanie

>> Załóż konto

>> Przypomnij hasło

System reklamy Test

 • pic

  Orbita

 • pic

  Hotel Warszawianka

 • pic

  Euforia

 • pic

  Usługi Hotelowe 17


Najważniejsze zwyczaje weselne

pic

  Zwyczaje weselne odrywają istotną rolę na każdy przyjęciu weselnym – nikt nie wyobraża sobie wesela z prawdziwego zdarzenia bez oczepin czy przeniesieniem panny młodej przez próg. 

  Właśnie od wniesienia małżonki na rękach małżonka zaczyna się wesele. Zwyczaj ten wywodzi się jeszcze z tradycji słowiańskiej, kiedy wierzono, że pod progiem domu mieszkają życzliwe ludziom ubożęta. Przenoszenie panny młodej przez próg miało zapobiec zniszczeniu ich legowiska i zapewnić ich pomoc w prowadzeniu domu. 

  Następnym ważnym zwyczajem weselnym jest poczęstowanie pary młodej chlebem i solą oraz kieliszkiem wódki, wyrzucanym następnie przez ramię. Symboliczny poczęstunek chlebem i solą ma zwiastować powodzenie i dobrobyt, a rozbicie kieliszka to symboliczny gest, mający przyciągnąć szczęście. Pan młody [powinien posprzątać rozbite szkło. 

  Nie ma wesela bez pierwszego tańca świeżo upieczonych małżonków. Po wzniesieniu toastu para młoda rozpoczyna taniec i w ten sposób otwiera przyjęcie weselne. Pierwsza melodia zagrana przez orkiestrę należy wyłącznie do młodej pary.  Drugim tańcu dołączają do niej świadkowie oraz pozostali goście weselni.

  Popularnym zwyczajem weselnym jest wspólne krojenie tortu przez parę młodą. Pierwsze kawałki tortu zjadają małżonkowie, nawzajem się nimi karmiąc. Ten obyczaj ma zapewnić nowożeńcom dużo słodyczy w ich przyszłym, wspólnym życiu. 

  O północy przychodzi czas na oczepiny. W dawnej tradycji ludowej oczepiny podczas wesela symbolizowały przemianę niezamężnej dziewczyny w żonatą kobietę i jej przejście z domu rodziców do domu męża. Obecna forma oczepin ma niewiele wspólnego z ich tradycyjną wersją. Panna młoda rzuca za siebie przez ramię welon, a niezamężne dziewczęta i kobiety ustawiają się tak, aby go złapać.  Według tradycji ta kobieta, która złapała welon, jako następna wyjdzie za mąż. Natomiast pan młody rzuca za siebie krawat – analogicznie kawalerowi, który go złapie, wróży się rychłą żeniaczkę. Para, która złapała welon i krawat, musi odtańczyć taniec na środku parkietu. 

  Doi zwyczajów weselnych zalicza się także różnego rodzaju konkursy, organizowane przez orkiestrę weselną. Konkursy te przybierają bardzo zróżnicowaną formę, w zależności od regionu, w którym odbywa się wesele oraz od pomysłowości wodzireja. 

 • pic

  ONA

 • pic

  Bacówka sala weselna

 • pic

  DWOREK KRAKOWSKI

 • pic

  Zajazd Miłki